Лікар приймає на 3 адресах:
1 м. Київ, вул. Братиславська 3
Адреса №1 м. Київ, вул. Братиславська 3
Адреса №2 м. Київ, вул. Ломоносава 33/43
Адреса №3 м. Київ, вул. Бажана 30
Час прийому: Пн-Сб, 9:00 - 19:00 +380 93 198 68 98
Замовити консультацію
Час прийому: Пн-Сб, 9:00 - 19:00 +380 93 198 68 98
Лікар приймає на 3 адресах:
1 м. Київ, вул. Братиславська 3
Адреса №1 м. Київ, вул. Братиславська 3
Адреса №2 м. Київ, вул. Ломоносава 33/43
Адреса №3 м. Київ, вул. Бажана 30
Замовити консультацію +380 93 198 68 98
+380 93 198 68 98
Отримайте безкоштовну консультацію нейрохірурга

    Діагностика
    Лікування
    Відновлення
    20 років досвіду
    Сучасні методки
    Передові технології

    Переломи та вивихи шийного відділу хребта не є рідкістю і становлять майже половину всіх травм хребетного стовпа, які трапляються щороку. Згідно з дослідженням, опублікованим Ласфаргесом у 1995 році, у Сполучених Штатах щорічно трапляється понад 25 000 переломів шийного відділу хребта. Більшість переломів і вивихів хребетного стовпа відбувається в шийному відділі, оскільки це найбільш рухлива частина хребетного стовпа, і, зрозуміло, найбільш вразлива до травм. Хоча поперековий відділ (поперек) найчастіше травмується під час щоденної важкої, малоенергетичної діяльності, шия найчастіше травмується під час високоенергетичних травм.

    Що таке переломовивих хребця?

    Переломовивих хребців консультація

    Переломовивих – це нестабільна травма хребта, що охоплює три частини хребта. Це такий тип перелому хребта, при якому тіло хребця втрачає свою висоту; найчастіше зустрічається в шийному та грудному відділах хребта. Сила зсуву має в собі поступальне зміщення хребця, перетин спинного мозку та розрив твердої оболонки, що майже призводить до повного пошкодження спинного мозку. 

    Вивих і перелом хребта одночасно зустрічаються дуже рідко. Переломовивих грудного та поперекового відділів хребта становлять всього 3% травм, пов’язаних з хребетним стовпом. Цей вид переломів зазвичай виникає разом з нестабільністю хребта, неврологічним та спинномозковим ураженням. Важка травма може призвести до повного переднього вивиху та повного (100%) зісковзування хребця. Повний вивих хребця – це рідкісний перелом серед переломовивихів хребта.

    Важкі травматичні вивихи хребта, такі як у нашого пацієнта, трапляються рідко, оскільки ці пацієнти зазвичай помирають на місці події внаслідок важкої травми та гіповолемічного шоку внаслідок кровотечі. Сильна осьова сила після тиску ззаду наперед може спричинити передній вивих. Повний вивих хребця при переломі зазвичай викликає повний неврологічний дефект нижче рівня пошкодження хребта.

    Симптоматика

    Пацієнти з переломами шийного відділу хребта зазвичай мають значний, локалізований біль у шиї та скутість. Однак пацієнти з іншими травмами можуть скаржитися на біль в інших ділянках і не помічати вираженості болю в шиї. Пацієнти з неврологічною компресією або подразненням можуть відчувати оніміння або слабкість в руках та/або ногах. Можуть бути присутніми або відсутніми супутні симптоми іррадіаційного болю. Переломи верхньо-шийного відділу хребта та пошкодження спинного мозку можуть вплинути на неврологічний контроль дихання, і пацієнти можуть скаржитися на утруднене дихання або нездатність зробити глибокий вдих.

    Фізикальне обстеження пацієнтів з переломами шийного відділу хребта може бути різним. Пацієнти, як правило, демонструють сильну болючість і спазм, зі значно зменшеним діапазоном рухів у шиї. Часто спостерігається видимий набряк та екхімоз (синець) над місцем перелому в задній частині шиї. Якщо перелом/вивих важкий, буде видимий і відчутний “зсув”, тобто кістки не вирівняні належним чином, що може бути помічено і відчуто лікарем. Якщо спинномозкові нерви сильно стиснуті, може спостерігатися значна слабкість і оніміння рук та/або ніг. У разі повного пошкодження спинного мозку пацієнти повністю втрачають силу та чутливість. Глибокі сухожильні рефлекси можуть бути ослаблені або відсутні. Пульс і судинна система рук і ніг повинні бути в нормі.

    Причини виникнення переломовивихів

    Пацієнти зазвичай надходять після високоенергетичної травми, найчастіше внаслідок дорожньо-транспортних пригод. Ці пацієнти здебільшого інтубуються (інтубація — медична маніпуляція, що полягає у встановленні трубки в тіло крізь природні отвори) на місці події та мають цілу низку небезпечних для життя ушкоджень. Повний переломовивих часто призводить до тяжких неврологічних ушкоджень, що спричиняють слабкість нижніх кінцівок та/або зниження чутливості в нижній частині тіла при госпіталізації.

    Найчастішими причинами переломів і вивихів шийного відділу хребта є ДТП, падіння, насильство та спортивні заняття. Різкий удар та/або поворот шиї, що відбувається за мілісекунди під час травми, може спричинити тріщину кісток хребта або розрив зв’язок. Початкова травма або подія може спричинити перелом шиї або нестабільність, що також може призвести до пошкодження спинного мозку та неврологічних структур. Пошкодження спинного мозку та неврологічний дефіцит є найбільш руйнівним аспектом пошкодження, головним чином тому, що він часто незворотний і постійний. Більшість травм хребта і спинного мозку припадає на чоловіків у віці від 15 до 24 років.

    Грудний відділ хребта жорстко стабілізований переднім, середнім і заднім стовпами, а також грудною кліткою, що допомагає запобігти горизонтальному зсуву. Отже, для виникнення переломовивиху необхідна значна сила через поєднання сил стиснення, розтягування, обертання та/або зсуву.

    Як діагностують

    Переломовивихи шийного та грудного відділів хребта завжди слід підозрювати, коли пацієнт потрапив у травму або аварію, особливо у пацієнтів з болем у шиї. Діагноз може бути ускладнений, якщо симптоми або фізикальні дані є нетиповими.

    Іноді пацієнти можуть применшувати тяжкість автомобільної аварії або травми. Такі сценарії можуть схилити лікаря до відмови від призначення рентгенівських знімків шийного відділу хребта та візуалізаційних досліджень, які мають вирішальне значення для діагностики травм шийного відділу хребта.

    Для лікаря важливо провести ретельний збір анамнезу та клінічне обстеження (особливо огляд і пальпацію хребта) перед постановкою діагнозу, щоб не поставити неправильний діагноз. Будь-який пацієнт, який потрапив у важку аварію або травму, особливо з болем у шиї, повинен бути ретельно обстежений за допомогою рентгенівських знімків (і, за необхідності, додаткових візуалізаційних досліджень), щоб точно діагностувати травму шийного відділу хребта.

    Комп’ютерна томографія хребта високої якості є найкращим інструментом оцінки стабільності хребта. При нестабільному переломі зміщення хребта рекомендовано оперативне втручання для декомпресії неврологічних елементів і відновлення нормального і стабільного хребта.

    КТ із різким реконструктивним ядром зазвичай є методом вибору для оцінки підозрілих кісткових ушкоджень хребта. При переломі-вивиху в переважній більшості випадків відбувається зміщення хребця відносно нижнього з супутніми переломами тіла хребця, ніжки, пластинки, поперечного або остистого відростка.

    МРТ є корисним для оцінки додаткових значних некінцевих знахідок, таких як:

    • пошкодження заднього зв’язкового комплексу;
    • травматичне ушкодження спинного мозку;
    • здавлення спинного мозку;
    • спінальна епідуральна гематома.
    Запишіться на консультацію вже сьогодні
    Телефонуйте: +380 93 198 68 98
    Часи прийому: Пн-Сб, 9:00 – 19:00
    Зверніть увагу, що прийом відбувається тільки по запису. Для цього ви можете скористуватися формою або по телефону на сайті.
    Отримайте безкоштовну консультацію нейрохірурга

      Які є методи лікування

      Основними цілями лікування є перебудова та фіксація уражених хребців, щоб уникнути будь-яких подальших неврологічних дефіцитів. Неврологічний прогноз залежить від первинної неврологічної оцінки (наприклад, шкала порушення ASIA для травми хребта) і раннього курсу реабілітації.

      Варіанти лікування пацієнтів з переломом та/або вивихом шийного відділу хребта обмежені, і їх можна розділити на консервативні (неоперативні) та хірургічні (оперативні). Початкове лікування важких травм і зміщень хребта може включати скелетне витягування і закрите вправлення, за допомогою металевих штифтів, розміщених у черепі і з’єднаних зі шківом, мотузкою і вантажами. До неоперативних методів лікування відносяться бандажне (ортопедичне) лікування та медикаментозні засоби. Існує широкий спектр шийних ортезів, від м’яких комірців до жорстких пластикових шийно-грудних ортезів та іммобілізації гало-жилетом (за допомогою штифтів, закріплених у черепі, стабілізованих м’яким пластиковим жилетом). 

      Хірургічне лікування

      Повний травматичний перелом-вивих поперекового відділу хребта – рідкісне ушкодження хребта, яке часто призводить до смерті. Хірургічне втручання є ефективним методом лікування для зниження смертності.

      Хірургічне лікування часто містить задній (розріз на потилиці) шийний спондилодез (з’єднання кісток хребта разом) та інструментарій (невеликі металеві гвинти та стрижні, що стабілізують хребет). Інші варіанти включають передню декомпресію (передній розріз шиї) і спондилодез, з інструментарієм (металевою пластиною і гвинтами) або без нього. Вкрай нестабільні переломи можуть потребувати передньої та задньої хірургічної операції на шиї. 

      Хірургічне лікування переломовивихів хребців

      Загальною метою лікування є збереження або покращення неврологічних функцій, забезпечення стабільності та зменшення болю. Якщо цих цілей можна досягти консервативними (неоперативними) методами, то перевага надається саме їм. Однак, оскільки багато переломів і вивихів шийних хребців є дуже нестабільними і не зростаються самостійно, зазвичай виконується хірургічна стабілізація. Хірургічна декомпресія (видалення кісткових фрагментів зі спинного мозку) також може знадобитися, щоб максимізувати шанси пацієнта на неврологічне покращення та відновлення після травми спинного мозку.

      Запис на консультацію нейрохірурга

      Сподіваємось, з вами все добре і що така консультація вам не потрібна, а на сайт зайшли заради ознайомлення. Якщо все-таки когось з ваших знайомих або вас особисто почали турбувати болі в спині, то радимо якомога швидше звернутися до нейрохірурга Миц Костянтина за первинною консультацією та обстеженням, якщо воно буде необхідне. На цьому сайті можна заповнити анкету для того, аби ми самі вам зателефонували, або подзвонити нам за номерами, вказаними вгорі сайту. Ваше здоров’я є нашим пріоритетом!

      Питання-відповідь

      Що таке переломовивих хребця?

      Переломовивих – це нестабільна травма хребта, що охоплює три частини хребта. Це такий тип перелому хребта, при якому тіло хребця втрачає свою висоту; найчастіше зустрічається в шийному та грудному відділах хребта. Сила зсуву має в собі поступальне зміщення хребця, перетин спинного мозку та розрив твердої оболонки, що майже призводить до повного пошкодження спинного мозку.

      Яка симптоматика переломовивиху хребця?
      • локалізований біль у шиї та скутість;
      • оніміння або слабкість в руках та/або ногах;
      • утруднене дихання або нездатність зробити глибокий вдих.
      Які причини виникнення переломовивихів хребця?
      • дорожньо-транспортна пригода;
      • падіння;
      • насильство;
      • спортивні заняття.
      Як діагностують переломовивих хребця?
      • КТ (комп’ютерна томографія);
      • МРТ (магні́тно-резонаансна томограафія).

      Відгуки